MersinYeme-İçme

En Güzelini Mersin’de Yiyip İçebileceğiniz Lezzetler

Bu muhteşem lezzetler için karış karış Türkiye’yi gezmenize gerek yok arkadaşlar. Direk Mersin’e uğrayarak tatlısından tuzlusuna, çorbasından içeceğine kadar bu lezzetlerin tadına doyabilirsiniz. Muhteşem lezzetlerle bizi ağırlayan Mersin mutfağının yemek kokuları şimdiden bu sayfaya yayılmış durumda. E ne duruyorsunuz hadi başlayalım.

Bir dünya markası: Tantuni

Mersin Tantunisi

Tantuninin ne olduğunu açıklamamıza gerek bile yok diye düşünüyoruz. Kendisi Mersin’in en ünlü yüzü. Üstüne üstlük en lezizi. Bir tantuni yemek için Mersin’e mi gidilir canım diyenlere: Evet gidilir canım.

Önerilen Yazı: MERSİN’E ÖZGÜ MUHTEŞEM LEZZET TANTUNİ NASIL YAPILIR?

Çiğ köfteden güzel: Batırık

Mersin Batırık Yemeği

Kuru ya da çorba şeklinde yapılabilen batırık, ince bulgurdan elde edilir. Günlerin en sevilen yemeği olan batırığı özellikle anne elinden yiyeceksiniz. Mis gibi olacak, lezzetli olacak. Yani diyoruz bir arkadaşınız için gidip bir batırık yiyip çıkabilirsiniz.

Fıstıklı ya da cevizli olur: Kerebiç

Mersin Kerebiç Tatlısı

Kerebiç, tantuniden sonra Mersin’in en bilinen yiyeceği. Tatlı kategorisinde arz-ı endam eden kerebiç hem Antep fıstıklı hem de cevizli olabiliyor. Üzerine dökülen özel köpüğü ise çöven otundan hazırlanıyor. Çok çok özeldir, bir taneyle doyan görülmemiştir.

İçine hurma girer: Mamül

Mersin Mamül

Kerebiçe benzer ama aslında çok alakası yoktur. Mamülün içinde püre haline getirilmiş hurma vardır. Üzerine çatalla şekil verilebilir, hatta onlara şekil vermek üzere hazırlanmış tahta düzenekler de vardır. Öyle dikkat edilir yani.

Önerilen Yazı:  Mersin Taşucu Otelleri ve Otel Fiyatları

Adana kebaba benzer: Tarsus kebabı

Tarsus Kebabı

Adana’ya benzetilen ama aslında farklı olan bir kebap Tarsus kebabı. Adana kebaptan onu ayıran özellikse malzemelerinin içinde soğan olmasıdır. Oldukça lezzetli, afiyet verendir. İsterseniz bol acılı da söyleyebilirsiniz.

Yörüklerin armağanı: Sıkma

Yörük Sıkması Mersin

Yörük sıkması olarak da bilinen, içinde patates ya da soğan kavrularak hazırlanan sıkmanın hangi yöreye ait olduğuna dair çekinceler olsa da en iyisini Mersin’de yiyeceğinize eminiz. Özellikle sacta yapılıp o anda sıcak sıcak yiyebildikleriniz varsa…

Yerli bitki: Gölevez

Mersin Yemeği Golevez

Yer elması ve kereviz görünümüyle dikkat çeken gölevezi yemek için Mersin’e gitmenize gerek yok ancak gittiğinizde yemeden dönmeyin. Özellikle kuru fasulyenin içinde yüzen gölevezi gördüğünüz gibi midenize gönderin.

Doğal tatlı: Karsambaç

Mersin Karsambaç

Adanalıların bici bicisine alternatif olarak hazırlanmış bir soğuk yiyecektir. Daha doğrusu dondurmanın buz ve pekmezle yapılanıdır. Biraz daha gerilere giderken İç Anadolu ve Doğu Anadolu illerinde karsambaçın yoğun olarak tüketildiğini görürsünüz. Ancak o karsambaçın içine pekmezle birlikte Akdeniz meyveleri de giriyorsa oh mistir!

Önerilen Yazı:  Siz Hala Tarsus Şelalesine Gitmediniz Mi?

Paket paket: Cezerye

Mersin Cezerye

Mersin ya da Adana’ya giden arkadaş dönüşte hep cezerye getirir. Havucun başrolde olduğu cezerye insanı arada bırakır. Adana’da yediğiniz cezerye mi daha tatlıdır yoksa Mersin’deki mi? Ya da şöyle soralım: Mersinden gelen cezerye mi yoksa Adana’dan gelen cezerye mi daha lezzetli?

Daha farklı: Künefe

Mersin Künefe

Kütüğü Hatay’a kayıtlı olan künefe Türkiye’ye yayılırken Mersin’de biraz değişime uğrayarak ile ayak uydurmuş. Peyniri ve şerbeti bol, kadayıfı az hale gelen künefeyi Mersin’de yiyenler vazgeçemiyor. Hatta Hatay mı Mersin mi sorusunu kendisine sorarken “araf”ta şekerpare yiyenler bile oldu.

Tarsus kebabının yanına: Şalgam suyu

Şalgam Suyu

Çıkış noktası Adana olarak bilinen ve neredeyse Adana’nın resmi içeceği sayılan şalgam suyunu bir de Mersin’de içseniz hiç fena olmaz. Şişede değil turşucudan alırsanız 1 haftalık enerji stoğunuzu yaptığınızı hissedebilirsiniz.

İtiraz istemez: Anamur muzu

Anamur Muzu

Aman efendim Adana’nın mıydı, Hatay’ın mıydı diye düşünülmeden Mersin’in olduğu belli olan, Mersin’den çıkan ve Mersin kadar güzel Anamur muzunu bir de yerinde yerseniz değmesinler keyfinize.

Etiketler

Seyyah

MersinSeyyah.Com Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
okkalı sözler-saxenda yorumları-tavşan isimleri-evlat sözleri